Tuchels England hyllas för ny taktik: 14 mål i Nations League

Att åka ut i en VM-semifinal kan vara ett tungt bakslag för ett lag. Men för det engelska landslaget har förlusten mot Argentina i stället blivit starten på en taktisk utveckling under Thomas Tuchel. Fjorton gjorda mål på de fyra första matcherna i Nations League visar på detta. England spelar nu en mer offensiv fotboll som bygger på mycket rörelse och ett intensivt presspel. Det är ett spelsätt som redan har gett resultat och skapat en tydlig offensiv identitet inför EM på hemmaplan.
Taktisk förändring och medvetna risker
Hur går ett lag från ett defensivt till ett mer offensivt spel? Enligt The Guardian har den engelska tränarstaben medvetet ändrat spelmodellen för att ge spelarna mer frihet. Det handlar om att ta medvetna risker. Spelarna uppmuntras nu att följa sina offensiva instinkter och lämna sina fasta positioner, förutsatt att laget som helhet tar ansvar och täcker ytorna som uppstår. Tillsammans med lagets redan etablerade presspel ger detta en stark offensiv. När Thomas Tuchel nyligen intervjuades av Goal.com lyfte han fram spelarnas trygghet med bollen, deras goda inställning på träningarna och förmågan att styra matchtempot. Denna mer offensiva fotboll kan ses som ett svar på den kritik förbundskaptenen fick efter det defensiva spelet i VM-semifinalen. Samtidigt har laget inte bytt spelsätt helt. Analyser från Flashscore visar att England bygger vidare på den taktiska grund som lades under mästerskapet i Nordamerika.
Resultaten i Nations League
Starten i Nations League blev en besvikelse för laget. Enligt England Football inledde de med en 2-3-förlust mot de regerande världsmästarna Spanien. Därefter förbättrade England sitt spel och hittade rätt i offensiven. Laget tog tre raka segrar med en målskillnad på 12-0. I denna svit ingår en bortaseger mot Kroatien med 7-0. Utöver det har England besegrat Tjeckien i två matcher, där The Straits Times särskilt uppmärksammade 3-0-segern på Wembley Stadium.
Nyckelspelare i det offensiva spelet
Det krävs mer än en bra taktik för att lyckas på planen. Framgångarna i anfallsspelet beror till stor del på att spelarna har anpassat sig väl till den nya friheten. I hemmamatchen mot Tjeckien beskriver England Football hur lagkaptenen Harry Kane gjorde två mål och sedan låg bakom det tredje, som var ett självmål av Vladimír Coufal. I samma match tangerade Kane Peter Shiltons rekord på 125 spelade herrlandskamper. Anfallaren har nu gjort 91 landslagsmål.
I segern mot Kroatien var det Englands fyra offensiva spelare som uppmärksammades mest. Fifas matchrapporter beskriver hur anfallarna skapade stora problem för motståndarna. Harry Kane, Jude Bellingham, Anthony Gordon och Bukayo Saka visade upp en rörlighet som gjorde det svårt för det kroatiska försvaret. Gordon och Saka framhålls ofta för sin snabbhet och goda form, vilket passar bra in i det nya spelsystemet. England har utvecklat ett effektivt anfallsspel, och det återstår nu att se hur spelet utvecklas vidare inför EM 2028 på hemmaplan.