UEFA Nations League 2022/2023

Tabell - Grupp A1

LagMaVOFGM-IMMSP
DanmarkDanmark 43016 - 339
KroatienKroatien 42113 - 4-17
ÖsterrikeÖsterrike 41125 - 504
FrankrikeFrankrike 40223 - 5-22

Tabell - Grupp A2

LagMaVOFGM-IMMSP
SpanienSpanien 42206 - 338
PortugalPortugal 42117 - 257
TjeckienTjeckien 41124 - 7-34
SchweizSchweiz 41032 - 7-53

Tabell - Grupp A3

LagMaVOFGM-IMMSP
UngernUngern 42117 - 347
TysklandTyskland 41308 - 536
ItalienItalien 41215 - 7-25
EnglandEngland 40221 - 6-52

Tabell - Grupp A4

LagMaVOFGM-IMMSP
NederländernaNederländerna 431011 - 6510
BelgienBelgien 42119 - 637
PolenPolen 41125 - 10-54
WalesWales 40135 - 8-31

Tabell - Grupp B1

LagMaVOFGM-IMMSP
UkrainaUkraina 32105 - 147
SkottlandSkottland 32016 - 426
IrlandIrland 41124 - 314
ArmenienArmenien41032 - 9-73

Tabell - Grupp B2

LagMaVOFGM-IMMSP
IsraelIsrael31206 - 515
IslandIsland 30305 - 503
AlbanienAlbanien 20112 - 3-11
RysslandRyssland 00000 - 000

Tabell - Grupp B3

LagMaVOFGM-IMMSP
BosnienBosnien42206 - 428
MontenegroMontenegro42116 - 337
FinlandFinland 41125 - 504
RumänienRumänien 41031 - 6-53

Tabell - Grupp B4

LagMaVOFGM-IMMSP
NorgeNorge 43106 - 3310
SerbienSerbien42117 - 437
SverigeSverige 41035 - 6-13
SlovenienSlovenien40223 - 8-52

Tabell - Grupp C1

LagMaVOFGM-IMMSP
TurkietTurkiet 440014 - 01412
LuxemburgLuxemburg42115 - 417
FäröarnaFäröarna41124 - 8-44
LitauenLitauen40041 - 12-110

Tabell - Grupp C2

LagMaVOFGM-IMMSP
GreklandGrekland44007 - 0712
KosovoKosovo42025 - 506
NordirlandNordirland 40224 - 6-22
CypernCypern40222 - 7-52

Tabell - Grupp C3

LagMaVOFGM-IMMSP
KazakstanKazakstan43106 - 2410
AzerbajdzjanAzerbajdzjan41122 - 3-14
SlovakienSlovakien 31022 - 3-13
BelarusBelarus30211 - 3-22

Tabell - Grupp C4

LagMaVOFGM-IMMSP
GeorgienGeorgien431012 - 21010
NordmakedonienNordmakedonien 42117 - 437
BulgarienBulgarien40314 - 7-33
GibraltarGibraltar40131 - 11-101

Tabell - Grupp D1

LagMaVOFGM-IMMSP
LettlandLettland440010 - 2812
MoldavienMoldavien42116 - 517
AndorraAndorra41123 - 6-34
LiechtensteinLiechtenstein40041 - 7-60

Tabell - Grupp D2

LagMaVOFGM-IMMSP
EstlandEstland22004 - 136
MaltaMalta 32014 - 226
San MarinoSan Marino30030 - 5-50
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A1
SpeltidLag
1
X
2
Tv-kanal
3/6
20:45
Frankrike-Danmark
Grupp A1
1 - 2
3/6
20:45
Kroatien-Österrike
Grupp A1
0 - 3
6/6
20:45
Kroatien-Frankrike
Grupp A1
1 - 1
6/6
20:45
Österrike-Danmark
Grupp A1
1 - 2
10/6
20:45
Danmark-Kroatien
Grupp A1
0 - 1
10/6
20:45
Österrike-Frankrike
Grupp A1
1 - 1
13/6
20:45
Danmark-Österrike
Grupp A1
2 - 0
13/6
20:45
Frankrike-Kroatien
Grupp A1
0 - 1
22/9
20:45
Frankrike - Österrike
Grupp A1
22/9
20:45
Kroatien - Danmark
Grupp A1
25/9
20:45
Danmark - Frankrike
Grupp A1
25/9
20:45
Österrike - Kroatien
Grupp A1
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A2
SpeltidLag
1
X
2
Tv-kanal
2/6
20:45
Spanien-Portugal
Grupp A2
1 - 1
2/6
20:45
Tjeckien-Schweiz
Grupp A2
2 - 1
5/6
20:45
Portugal-Schweiz
Grupp A2
4 - 0
5/6
20:45
Tjeckien-Spanien
Grupp A2
2 - 2
9/6
20:45
Portugal-Tjeckien
Grupp A2
2 - 0
9/6
20:45
Schweiz-Spanien
Grupp A2
0 - 1
12/6
20:45
Schweiz-Portugal
Grupp A2
1 - 0
12/6
20:45
Spanien-Tjeckien
Grupp A2
2 - 0
24/9
20:45
Spanien - Schweiz
Grupp A2
24/9
20:45
Tjeckien - Portugal
Grupp A2
27/9
20:45
Portugal - Spanien
Grupp A2
27/9
20:45
Schweiz - Tjeckien
Grupp A2
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A3
SpeltidLag
1
X
2
Tv-kanal
4/6
18:00
Ungern-England
Grupp A3
1 - 0
4/6
20:45
Italien-Tyskland
Grupp A3
1 - 1
7/6
20:45
Italien-Ungern
Grupp A3
2 - 1
7/6
20:45
Tyskland-England
Grupp A3
1 - 1
11/6
20:45
England-Italien
Grupp A3
0 - 0
11/6
20:45
Ungern-Tyskland
Grupp A3
1 - 1
14/6
20:45
England-Ungern
Grupp A3
0 - 4
14/6
20:45
Tyskland-Italien
Grupp A3
5 - 2
23/9
20:45
Italien - England
Grupp A3
23/9
20:45
Tyskland - Ungern
Grupp A3
26/9
20:45
England - Tyskland
Grupp A3
26/9
20:45
Ungern - Italien
Grupp A3
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A4
SpeltidLag
1
X
2
Tv-kanal
1/6
18:00
Polen-Wales
Grupp A4
2 - 1
3/6
20:45
Belgien-Nederländerna
Grupp A4
1 - 4
8/6
20:45
Belgien-Polen
Grupp A4
6 - 1
8/6
20:45
Wales-Nederländerna
Grupp A4
1 - 2
11/6
20:45
Nederländerna-Polen
Grupp A4
2 - 2
11/6
20:45
Wales-Belgien
Grupp A4
1 - 1
14/6
20:45
Nederländerna-Wales
Grupp A4
3 - 2
14/6
20:45
Polen-Belgien
Grupp A4
0 - 1
22/9
20:45
Belgien - Wales
Grupp A4
22/9
20:45
Polen - Nederländerna
Grupp A4
25/9
20:45
Nederländerna - Belgien
Grupp A4
25/9
20:45
Wales - Polen
Grupp A4
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B1
SpeltidLag
1
X
2
Tv-kanal
4/6
15:00
Armenien-Irland
Grupp B1
1 - 0
8/6
20:45
Irland-Ukraina
Grupp B1
0 - 1
8/6
20:45
Skottland-Armenien
Grupp B1
2 - 0
11/6
15:00
Ukraina-Armenien
Grupp B1
3 - 0
11/6
18:00
Irland-Skottland
Grupp B1
3 - 0
14/6
18:00
Armenien-Skottland
Grupp B1
1 - 4
14/6
20:45
Ukraina-Irland
Grupp B1
1 - 1
21/9
20:45
Skottland - Ukraina
Grupp B1
24/9
15:00
Armenien - Ukraina
Grupp B1
24/9
20:45
Skottland - Irland
Grupp B1
27/9
20:45
Irland - Armenien
Grupp B1
27/9
20:45
Ukraina - Skottland
Grupp B1
 
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B2
SpeltidLag
1
X
2
Tv-kanal
2/6
20:45
Albanien - Ryssland
Grupp B2
2/6
20:45
Israel-Island
Grupp B2
2 - 2
6/6
20:45
Island-Albanien
Grupp B2
1 - 1
6/6
20:45
Israel - Ryssland
Grupp B2
10/6
20:45
Albanien-Israel
Grupp B2
1 - 2
10/6
20:45
Ryssland - Island
Grupp B2
13/6
20:45
Island-Israel
Grupp B2
2 - 2
13/6
20:45
Ryssland - Albanien
Grupp B2
24/9
15:00
Island - Ryssland
Grupp B2
24/9
20:45
Israel - Albanien
Grupp B2
27/9
20:45
Albanien - Island
Grupp B2
27/9
20:45
Ryssland - Israel
Grupp B2
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B3
SpeltidLag
1
X
2
Tv-kanal
4/6
18:00
Finland-Bosnien
Grupp B3
1 - 1
4/6
20:45
Montenegro-Rumänien
Grupp B3
2 - 0
7/6
18:00
Finland-Montenegro
Grupp B3
2 - 0
7/6
20:45
Bosnien-Rumänien
Grupp B3
1 - 0
11/6
20:45
Montenegro-Bosnien
Grupp B3
1 - 1
11/6
20:45
Rumänien-Finland
Grupp B3
1 - 0
14/6
20:45
Bosnien-Finland
Grupp B3
3 - 2
14/6
20:45
Rumänien-Montenegro
Grupp B3
0 - 3
23/9
20:45
Bosnien - Montenegro
Grupp B3
23/9
20:45
Finland - Rumänien
Grupp B3
26/9
20:45
Montenegro - Finland
Grupp B3
26/9
20:45
Rumänien - Bosnien
Grupp B3
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B4
SpeltidLag
1
X
2
Tv-kanal
2/6
20:45
Serbien-Norge
Grupp B4
0 - 1
2/6
20:45
Slovenien-Sverige
Grupp B4
0 - 2
5/6
20:45
Serbien-Slovenien
Grupp B4
4 - 1
5/6
20:45
Sverige-Norge
Grupp B4
1 - 2
9/6
20:45
Norge-Slovenien
Grupp B4
0 - 0
9/6
20:45
Sverige-Serbien
Grupp B4
0 - 1
12/6
18:00
Norge-Sverige
Grupp B4
3 - 2
12/6
20:45
Slovenien-Serbien
Grupp B4
2 - 2
24/9
18:00
Slovenien - Norge
Grupp B4
24/9
20:45
Serbien - Sverige
Grupp B4
27/9
20:45
Norge - Serbien
Grupp B4
27/9
20:45
Sverige - Slovenien
Grupp B4
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C1
SpeltidLag
1
X
2
Tv-kanal
4/6
18:00
Litauen-Luxemburg
Grupp C1
0 - 2
4/6
20:45
Turkiet-Färöarna
Grupp C1
4 - 0
7/6
20:45
Färöarna-Luxemburg
Grupp C1
0 - 1
7/6
20:45
Litauen-Turkiet
Grupp C1
0 - 6
11/6
18:00
Färöarna-Litauen
Grupp C1
2 - 1
11/6
20:45
Luxemburg-Turkiet
Grupp C1
0 - 2
14/6
20:45
Luxemburg-Färöarna
Grupp C1
2 - 2
14/6
20:45
Turkiet-Litauen
Grupp C1
2 - 0
22/9
20:45
Litauen - Färöarna
Grupp C1
22/9
20:45
Turkiet - Luxemburg
Grupp C1
25/9
20:45
Färöarna - Turkiet
Grupp C1
25/9
20:45
Luxemburg - Litauen
Grupp C1
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C2
SpeltidLag
1
X
2
Tv-kanal
2/6
18:00
Cypern-Kosovo
Grupp C2
0 - 2
2/6
20:45
Nordirland-Grekland
Grupp C2
0 - 1
5/6
18:00
Cypern-Nordirland
Grupp C2
0 - 0
5/6
20:45
Kosovo-Grekland
Grupp C2
0 - 1
9/6
20:45
Grekland-Cypern
Grupp C2
3 - 0
9/6
20:45
Kosovo-Nordirland
Grupp C2
3 - 2
12/6
15:00
Nordirland-Cypern
Grupp C2
2 - 2
12/6
20:45
Grekland-Kosovo
Grupp C2
2 - 0
24/9
18:00
Nordirland - Kosovo
Grupp C2
24/9
20:45
Cypern - Grekland
Grupp C2
27/9
20:45
Grekland - Nordirland
Grupp C2
27/9
20:45
Kosovo - Cypern
Grupp C2
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C3
SpeltidLag
1
X
2
Tv-kanal
3/6
16:00
Kazakstan-Azerbajdzjan
Grupp C3
2 - 0
3/6
20:45
Slovakien - Belarus
Grupp C3
6/6
20:45
Belarus-Azerbajdzjan
Grupp C3
0 - 0
6/6
20:45
Slovakien-Kazakstan
Grupp C3
0 - 1
10/6
18:00
Azerbajdzjan-Slovakien
Grupp C3
0 - 1
10/6
20:45
Belarus-Kazakstan
Grupp C3
1 - 1
13/6
16:00
Kazakstan-Slovakien
Grupp C3
2 - 1
13/6
18:00
Azerbajdzjan-Belarus
Grupp C3
2 - 0
22/9
16:00
Kazakstan - Belarus
Grupp C3
22/9
20:45
Slovakien - Azerbajdzjan
Grupp C3
25/9
18:00
Azerbajdzjan - Kazakstan
Grupp C3
25/9
18:00
Belarus - Slovakien
Grupp C3
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C4
SpeltidLag
1
X
2
Tv-kanal
2/6
18:00
Bulgarien-Nordmakedonien
Grupp C4
1 - 1
2/6
18:00
Georgien-Gibraltar
Grupp C4
4 - 0
5/6
18:00
Gibraltar-Nordmakedonien
Grupp C4
0 - 2
5/6
20:45
Bulgarien-Georgien
Grupp C4
2 - 5
9/6
20:45
Gibraltar-Bulgarien
Grupp C4
1 - 1
9/6
20:45
Nordmakedonien-Georgien
Grupp C4
0 - 3
12/6
18:00
Georgien-Bulgarien
Grupp C4
0 - 0
12/6
18:00
Nordmakedonien-Gibraltar
Grupp C4
4 - 0
23/9
18:00
Georgien - Nordmakedonien
Grupp C4
23/9
20:45
Bulgarien - Gibraltar
Grupp C4
26/9
20:45
Gibraltar - Georgien
Grupp C4
26/9
20:45
Nordmakedonien - Bulgarien
Grupp C4
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp D1
SpeltidLag
1
X
2
Tv-kanal
3/6
18:00
Lettland-Andorra
Grupp D1
3 - 0
3/6
20:45
Liechtenstein-Moldavien
Grupp D1
0 - 2
6/6
18:00
Lettland-Liechtenstein
Grupp D1
1 - 0
6/6
20:45
Andorra-Moldavien
Grupp D1
0 - 0
10/6
18:00
Moldavien-Lettland
Grupp D1
2 - 4
10/6
20:45
Andorra-Liechtenstein
Grupp D1
2 - 1
14/6
18:00
Moldavien-Andorra
Grupp D1
2 - 1
14/6
20:45
Liechtenstein-Lettland
Grupp D1
0 - 2
22/9
18:00
Lettland - Moldavien
Grupp D1
22/9
20:45
Liechtenstein - Andorra
Grupp D1
25/9
15:00
Andorra - Lettland
Grupp D1
25/9
15:00
Moldavien - Liechtenstein
Grupp D1
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp D2
SpeltidLag
1
X
2
Tv-kanal
2/6
18:00
Estland-San Marino
Grupp D2
2 - 0
5/6
15:00
San Marino-Malta
Grupp D2
0 - 2
9/6
20:45
Malta-Estland
Grupp D2
1 - 2
12/6
20:45
Malta-San Marino
Grupp D2
1 - 0
23/9
18:00
Estland - Malta
Grupp D2
26/9
20:45
San Marino - Estland
Grupp D2

Oddsen uppdaterades 2022-06-24 20:12:29. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.

UEFA Nations League är en turnering som är helt ny för i år, och blir en del av kvalet till Fotbolls-EM. Tanken är att turneringen ska ersätta en stor del av de träningsmatcher som spelas mellan landslagen inför turneringen.

För att ge de matcherna lite extra värde kommer det finnas fyra platser till fotbolls-EM i potten. Under UEFA Nations League 2018/19 kommer gruppspelet att pågå mellan 6 september och 20 november.

Vad är UEFA Nations League?

EFA Nations League är en landslagsturnering som kommer spelas i sin första upplaga säsongen 2018/19. Tanken bakom införandet av turneringen är att landslagen som är aktuella för kommande fotbolls-EM ska få möjlighet att spela fler tävlingsmatcher inför mästerskapet.

I potten finns fyra biljetter till kommande fotbolls-EM, vilket också innebär att formatet för det ordinarie EM-kvalet ändras. Mer om det kan du läsa här.

Så spelas turneringen

Alla nationer som är medlemmar i UEFA är kvalificerade till att delta i Nations League. Uppdelningen för de olika divisionerna baseras på nationernas UEFA-koefficientpoäng, vilket innebär att lagen har chans att spela mot nationer på samma nivå. Lagen med högst poäng spelar i division A, och lagen med lägst poäng spelar i division D.

De olika divisionerna är indelade i fyra olika grupper och vinnarna från varje grupp kommer att gå vidare till slutspelet för respektive division. I slutspelet så delas lagen in i två semifinaler med direktutslagning och där vinnarna gör upp i finalen. I potten i varje divisionslutspel ligger en plats till fotbolls-EM.

Sverige i Nations League

Sverige kommer att spela i den näst högsta divisionen, Division B. Detta innebär att Sverige inte är med och slåss om en EM-plats denna vända men har möjlighet att avancera till den högsta divisionen till nästa kval.

I Division B så kommer Sverige att göra upp med Turkiet och Ryssland i grupp 2. En ganska tuff grupp ändå för Sverige. Ryssland är stärkta av VM-mästerskapet på hemmaplan och Turkiet ska man inte räkna bort. Faktum är att Sverige förlorade en träningsmatch mot Turkiet så sent som 2016, med 1-2.

Grupperna och tabellerna

Division A

  • Grupp 1: Frankrike, Tyskland, Nederländerna,
  • Grupp 2: Schweiz, Island, Belgien
  • Grupp 3: Italien, Polen, Portugal
  • Grupp 4: England, Spanien, Kroatien

Division B

  • Grupp 1: Tjeckien, Ukraina, Slovakien
  • Grupp 2: Sverige, Ryssland, Turkiet
  • Grupp 3: Österrike, Bosnien och Herzegovina, Nordirland
  • Grupp 4: Wales, Danmark, Irland

Division C

  • Grupp 1: Albanien, Skottland, Israel
  • Grupp 2: Grekland, Finland, Ungern, Estland
  • Grupp 3: Cypern, Slovenien, Bulgarien, Norge
  • Grupp 4: Montenegro, Serbien, Rumänien, Litauen

Division D

  • Grupp 1: Georgien, Lettland, Kazakhstan, Andorra
  • Grupp 2: Vitryssland, Luxembourg, Moldavien, San Marino
  • Grupp 3: Azerbaijan, Färöarna, Malta, Kosovo
  • Grupp 4: Makedonien, Armenien, Liechtenstein, Gibraltar

Ställningen i tabellerna och grupperna hittar du här!

Spelschema för Nations League 2018/19

  • Gruppspel: Omgång 1: 6–8 september 2018
  • Gruppspel: Omgång 2: 9–11 september 2018
  • Gruppspel: Omgång 3: 11–13 oktober 2018
  • Gruppspel: Omgång 4: 14–16 oktober 2018
  • Gruppspel: Omgång 5: 15–17 november 2018
  • Gruppspel: Omgång 6: 18–20 november 2018
  • Slutspel: Semifinaler: 5–6 juni 2019
  • Slutspel: Tredje plats: 9 juni 2019
  • Slutspel: Final: 9 juni 2019

Du hittar det aktuella spelschemat för Nations League här!