UEFA Nations League 2022/2023

Tabell - Grupp A1

Lag Ma V O F GM-IM MS P
KroatienKroatien 64118 - 6213
DanmarkDanmark 64029 - 5412
FrankrikeFrankrike 61235 - 7-25
ÖsterrikeÖsterrike 61146 - 10-44

Tabell - Grupp A2

Lag Ma V O F GM-IM MS P
SpanienSpanien 63218 - 5311
PortugalPortugal 631211 - 3810
SchweizSchweiz 63036 - 9-39
TjeckienTjeckien 61145 - 13-84

Tabell - Grupp A3

Lag Ma V O F GM-IM MS P
ItalienItalien 63218 - 7111
UngernUngern 63128 - 5310
TysklandTyskland 614111 - 927
EnglandEngland 60334 - 10-63

Tabell - Grupp A4

Lag Ma V O F GM-IM MS P
NederländernaNederländerna 651014 - 6816
BelgienBelgien 631211 - 8310
PolenPolen 62136 - 12-67
WalesWales 60156 - 11-51

Tabell - Grupp B1

Lag Ma V O F GM-IM MS P
SkottlandSkottland 641111 - 5613
UkrainaUkraina 632110 - 4611
IrlandIrland 62138 - 717
ArmenienArmenien 61054 - 17-133

Tabell - Grupp B2

Lag Ma V O F GM-IM MS P
IsraelIsrael 42208 - 628
IslandIsland 40406 - 604
AlbanienAlbanien 40224 - 6-22
RysslandRyssland 00000 - 000

Tabell - Grupp B3

Lag Ma V O F GM-IM MS P
BosnienBosnien 63218 - 8011
FinlandFinland 62228 - 628
MontenegroMontenegro 62136 - 607
RumänienRumänien 62136 - 8-27

Tabell - Grupp B4

Lag Ma V O F GM-IM MS P
SerbienSerbien 641113 - 5813
NorgeNorge 63127 - 7010
SlovenienSlovenien 61326 - 10-46
SverigeSverige 61147 - 11-44

Tabell - Grupp C1

Lag Ma V O F GM-IM MS P
TurkietTurkiet 641118 - 51313
LuxemburgLuxemburg 63219 - 7211
FäröarnaFäröarna 62227 - 10-38
LitauenLitauen 60152 - 14-121

Tabell - Grupp C2

Lag Ma V O F GM-IM MS P
GreklandGrekland 650110 - 2815
KosovoKosovo 630311 - 839
NordirlandNordirland 61237 - 10-35
CypernCypern 61234 - 12-85

Tabell - Grupp C3

Lag Ma V O F GM-IM MS P
KazakstanKazakstan 64118 - 6213
AzerbajdzjanAzerbajdzjan 63127 - 4310
SlovakienSlovakien 62135 - 6-17
BelarusBelarus 60333 - 7-43

Tabell - Grupp C4

Lag Ma V O F GM-IM MS P
GeorgienGeorgien 651016 - 31316
BulgarienBulgarien 623110 - 829
NordmakedonienNordmakedonien 62137 - 707
GibraltarGibraltar 60153 - 18-151

Tabell - Grupp D1

Lag Ma V O F GM-IM MS P
LettlandLettland 641112 - 5713
MoldavienMoldavien 641110 - 6413
AndorraAndorra 62226 - 7-18
LiechtensteinLiechtenstein 60061 - 11-100

Tabell - Grupp D2

Lag Ma V O F GM-IM MS P
EstlandEstland 440010 - 2812
MaltaMalta 42025 - 416
San MarinoSan Marino 40040 - 9-90
UEFA Nations League 2022/23 - Playout
Speltid Lag
1
X
2
Tv-kanal
21/3
18:00
Gibraltar - Cypern
UEFA Nations League 2022/23 - Playout
21/3
18:00
Litauen - Belarus
UEFA Nations League 2022/23 - Playout
24/3
18:00
Belarus - Litauen
UEFA Nations League 2022/23 - Playout
24/3
18:00
Cypern - Gibraltar
UEFA Nations League 2022/23 - Playout
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A1
Speltid Lag
1
X
2
Tv-kanal
3/6
20:45
Frankrike-Danmark
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A1
1 - 2
3/6
20:45
Kroatien-Österrike
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A1
0 - 3
6/6
20:45
Kroatien-Frankrike
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A1
1 - 1
6/6
20:45
Österrike-Danmark
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A1
1 - 2
10/6
20:45
Danmark-Kroatien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A1
0 - 1
10/6
20:45
Österrike-Frankrike
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A1
1 - 1
13/6
20:45
Danmark-Österrike
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A1
2 - 0
13/6
20:45
Frankrike-Kroatien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A1
0 - 1
22/9
20:45
Frankrike-Österrike
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A1
2 - 0
22/9
20:45
Kroatien-Danmark
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A1
2 - 1
25/9
20:45
Danmark-Frankrike
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A1
2 - 0
25/9
20:45
Österrike-Kroatien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A1
1 - 3
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A2
Speltid Lag
1
X
2
Tv-kanal
2/6
20:45
Spanien-Portugal
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A2
1 - 1
2/6
20:45
Tjeckien-Schweiz
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A2
2 - 1
5/6
20:45
Portugal-Schweiz
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A2
4 - 0
5/6
20:45
Tjeckien-Spanien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A2
2 - 2
9/6
20:45
Portugal-Tjeckien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A2
2 - 0
9/6
20:45
Schweiz-Spanien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A2
0 - 1
12/6
20:45
Schweiz-Portugal
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A2
1 - 0
12/6
20:45
Spanien-Tjeckien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A2
2 - 0
24/9
20:45
Spanien-Schweiz
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A2
1 - 2
24/9
20:45
Tjeckien-Portugal
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A2
0 - 4
27/9
20:45
Portugal-Spanien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A2
0 - 1
27/9
20:45
Schweiz-Tjeckien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A2
2 - 1
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A3
Speltid Lag
1
X
2
Tv-kanal
4/6
18:00
Ungern-England
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A3
1 - 0
4/6
20:45
Italien-Tyskland
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A3
1 - 1
7/6
20:45
Italien-Ungern
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A3
2 - 1
7/6
20:45
Tyskland-England
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A3
1 - 1
11/6
20:45
England-Italien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A3
0 - 0
11/6
20:45
Ungern-Tyskland
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A3
1 - 1
14/6
20:45
England-Ungern
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A3
0 - 4
14/6
20:45
Tyskland-Italien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A3
5 - 2
23/9
20:45
Italien-England
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A3
1 - 0
23/9
20:45
Tyskland-Ungern
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A3
0 - 1
26/9
20:45
England-Tyskland
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A3
3 - 3
26/9
20:45
Ungern-Italien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A3
0 - 2
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A4
Speltid Lag
1
X
2
Tv-kanal
1/6
18:00
Polen-Wales
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A4
2 - 1
3/6
20:45
Belgien-Nederländerna
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A4
1 - 4
8/6
20:45
Belgien-Polen
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A4
6 - 1
8/6
20:45
Wales-Nederländerna
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A4
1 - 2
11/6
20:45
Nederländerna-Polen
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A4
2 - 2
11/6
20:45
Wales-Belgien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A4
1 - 1
14/6
20:45
Nederländerna-Wales
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A4
3 - 2
14/6
20:45
Polen-Belgien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A4
0 - 1
22/9
20:45
Belgien-Wales
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A4
2 - 1
22/9
20:45
Polen-Nederländerna
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A4
0 - 2
25/9
20:45
Nederländerna-Belgien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A4
1 - 0
25/9
20:45
Wales-Polen
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp A4
0 - 1
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B1
Speltid Lag
1
X
2
Tv-kanal
4/6
15:00
Armenien-Irland
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B1
1 - 0
8/6
20:45
Irland-Ukraina
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B1
0 - 1
8/6
20:45
Skottland-Armenien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B1
2 - 0
11/6
15:00
Ukraina-Armenien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B1
3 - 0
11/6
18:00
Irland-Skottland
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B1
3 - 0
14/6
18:00
Armenien-Skottland
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B1
1 - 4
14/6
20:45
Ukraina-Irland
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B1
1 - 1
21/9
20:45
Skottland-Ukraina
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B1
3 - 0
24/9
15:00
Armenien-Ukraina
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B1
0 - 5
24/9
20:45
Skottland-Irland
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B1
2 - 1
27/9
20:45
Irland-Armenien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B1
3 - 2
27/9
20:45
Ukraina-Skottland
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B1
0 - 0
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B2
Speltid Lag
1
X
2
Tv-kanal
2/6
20:45
Albanien - Ryssland
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B2
2/6
20:45
Israel-Island
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B2
2 - 2
6/6
20:45
Island-Albanien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B2
1 - 1
6/6
20:45
Israel - Ryssland
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B2
10/6
20:45
Albanien-Israel
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B2
1 - 2
10/6
20:45
Ryssland - Island
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B2
13/6
20:45
Island-Israel
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B2
2 - 2
13/6
20:45
Ryssland - Albanien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B2
24/9
15:00
Island - Ryssland
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B2
24/9
20:45
Israel-Albanien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B2
2 - 1
27/9
20:45
Albanien-Island
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B2
1 - 1
27/9
20:45
Ryssland - Israel
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B2
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B3
Speltid Lag
1
X
2
Tv-kanal
4/6
18:00
Finland-Bosnien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B3
1 - 1
4/6
20:45
Montenegro-Rumänien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B3
2 - 0
7/6
18:00
Finland-Montenegro
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B3
2 - 0
7/6
20:45
Bosnien-Rumänien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B3
1 - 0
11/6
20:45
Montenegro-Bosnien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B3
1 - 1
11/6
20:45
Rumänien-Finland
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B3
1 - 0
14/6
20:45
Bosnien-Finland
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B3
3 - 2
14/6
20:45
Rumänien-Montenegro
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B3
0 - 3
23/9
20:45
Bosnien-Montenegro
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B3
1 - 0
23/9
20:45
Finland-Rumänien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B3
1 - 1
26/9
20:45
Montenegro-Finland
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B3
0 - 2
26/9
20:45
Rumänien-Bosnien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B3
4 - 1
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B4
Speltid Lag
1
X
2
Tv-kanal
2/6
20:45
Serbien-Norge
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B4
0 - 1
2/6
20:45
Slovenien-Sverige
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B4
0 - 2
5/6
20:45
Serbien-Slovenien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B4
4 - 1
5/6
20:45
Sverige-Norge
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B4
1 - 2
9/6
20:45
Norge-Slovenien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B4
0 - 0
9/6
20:45
Sverige-Serbien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B4
0 - 1
12/6
18:00
Norge-Sverige
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B4
3 - 2
12/6
20:45
Slovenien-Serbien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B4
2 - 2
24/9
18:00
Slovenien-Norge
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B4
2 - 1
24/9
20:45
Serbien-Sverige
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B4
4 - 1
27/9
20:45
Norge-Serbien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B4
0 - 2
27/9
20:45
Sverige-Slovenien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp B4
1 - 1
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C1
Speltid Lag
1
X
2
Tv-kanal
4/6
18:00
Litauen-Luxemburg
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C1
0 - 2
4/6
20:45
Turkiet-Färöarna
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C1
4 - 0
7/6
20:45
Färöarna-Luxemburg
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C1
0 - 1
7/6
20:45
Litauen-Turkiet
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C1
0 - 6
11/6
18:00
Färöarna-Litauen
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C1
2 - 1
11/6
20:45
Luxemburg-Turkiet
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C1
0 - 2
14/6
20:45
Luxemburg-Färöarna
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C1
2 - 2
14/6
20:45
Turkiet-Litauen
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C1
2 - 0
22/9
20:45
Litauen-Färöarna
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C1
1 - 1
22/9
20:45
Turkiet-Luxemburg
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C1
3 - 3
25/9
20:45
Färöarna-Turkiet
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C1
2 - 1
25/9
20:45
Luxemburg-Litauen
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C1
1 - 0
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C2
Speltid Lag
1
X
2
Tv-kanal
2/6
18:00
Cypern-Kosovo
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C2
0 - 2
2/6
20:45
Nordirland-Grekland
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C2
0 - 1
5/6
18:00
Cypern-Nordirland
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C2
0 - 0
5/6
20:45
Kosovo-Grekland
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C2
0 - 1
9/6
20:45
Grekland-Cypern
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C2
3 - 0
9/6
20:45
Kosovo-Nordirland
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C2
3 - 2
12/6
15:00
Nordirland-Cypern
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C2
2 - 2
12/6
20:45
Grekland-Kosovo
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C2
2 - 0
24/9
18:00
Nordirland-Kosovo
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C2
2 - 1
24/9
20:45
Cypern-Grekland
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C2
1 - 0
27/9
20:45
Grekland-Nordirland
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C2
3 - 1
27/9
20:45
Kosovo-Cypern
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C2
5 - 1
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C3
Speltid Lag
1
X
2
Tv-kanal
3/6
16:00
Kazakstan-Azerbajdzjan
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C3
2 - 0
3/6
20:45
Belarus-Slovakien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C3
0 - 1
6/6
20:45
Belarus-Azerbajdzjan
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C3
0 - 0
6/6
20:45
Slovakien-Kazakstan
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C3
0 - 1
10/6
18:00
Azerbajdzjan-Slovakien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C3
0 - 1
10/6
20:45
Belarus-Kazakstan
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C3
1 - 1
13/6
16:00
Kazakstan-Slovakien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C3
2 - 1
13/6
18:00
Azerbajdzjan-Belarus
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C3
2 - 0
22/9
16:00
Kazakstan-Belarus
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C3
2 - 1
22/9
20:45
Slovakien-Azerbajdzjan
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C3
1 - 2
25/9
18:00
Azerbajdzjan-Kazakstan
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C3
3 - 0
25/9
18:00
Slovakien-Belarus
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C3
1 - 1
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C4
Speltid Lag
1
X
2
Tv-kanal
2/6
18:00
Bulgarien-Nordmakedonien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C4
1 - 1
2/6
18:00
Georgien-Gibraltar
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C4
4 - 0
5/6
18:00
Gibraltar-Nordmakedonien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C4
0 - 2
5/6
20:45
Bulgarien-Georgien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C4
2 - 5
9/6
20:45
Gibraltar-Bulgarien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C4
1 - 1
9/6
20:45
Nordmakedonien-Georgien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C4
0 - 3
12/6
18:00
Georgien-Bulgarien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C4
0 - 0
12/6
18:00
Nordmakedonien-Gibraltar
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C4
4 - 0
23/9
18:00
Georgien-Nordmakedonien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C4
2 - 0
23/9
20:45
Bulgarien-Gibraltar
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C4
5 - 1
26/9
20:45
Gibraltar-Georgien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C4
1 - 2
26/9
20:45
Nordmakedonien-Bulgarien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp C4
0 - 1
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp D1
Speltid Lag
1
X
2
Tv-kanal
3/6
18:00
Lettland-Andorra
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp D1
3 - 0
3/6
20:45
Liechtenstein-Moldavien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp D1
0 - 2
6/6
18:00
Lettland-Liechtenstein
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp D1
1 - 0
6/6
20:45
Andorra-Moldavien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp D1
0 - 0
10/6
18:00
Moldavien-Lettland
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp D1
2 - 4
10/6
20:45
Andorra-Liechtenstein
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp D1
2 - 1
14/6
18:00
Moldavien-Andorra
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp D1
2 - 1
14/6
20:45
Liechtenstein-Lettland
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp D1
0 - 2
22/9
18:00
Lettland-Moldavien
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp D1
1 - 2
22/9
20:45
Liechtenstein-Andorra
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp D1
0 - 2
25/9
15:00
Andorra-Lettland
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp D1
1 - 1
25/9
15:00
Moldavien-Liechtenstein
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp D1
2 - 0
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp D2
Speltid Lag
1
X
2
Tv-kanal
2/6
18:00
Estland-San Marino
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp D2
2 - 0
5/6
15:00
San Marino-Malta
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp D2
0 - 2
9/6
20:45
Malta-Estland
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp D2
1 - 2
12/6
20:45
Malta-San Marino
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp D2
1 - 0
23/9
18:00
Estland-Malta
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp D2
2 - 1
26/9
20:45
San Marino-Estland
UEFA Nations League 2022/23 - Grupp D2
0 - 4

UEFA Nations League är en turnering som är helt ny för i år, och blir en del av kvalet till Fotbolls-EM. Tanken är att turneringen ska ersätta en stor del av de träningsmatcher som spelas mellan landslagen inför turneringen.

För att ge de matcherna lite extra värde kommer det finnas fyra platser till fotbolls-EM i potten. Under UEFA Nations League 2018/19 kommer gruppspelet att pågå mellan 6 september och 20 november.

Vad är UEFA Nations League?

EFA Nations League är en landslagsturnering som kommer spelas i sin första upplaga säsongen 2018/19. Tanken bakom införandet av turneringen är att landslagen som är aktuella för kommande fotbolls-EM ska få möjlighet att spela fler tävlingsmatcher inför mästerskapet.

I potten finns fyra biljetter till kommande fotbolls-EM, vilket också innebär att formatet för det ordinarie EM-kvalet ändras. Mer om det kan du läsa här.

Så spelas turneringen

Alla nationer som är medlemmar i UEFA är kvalificerade till att delta i Nations League. Uppdelningen för de olika divisionerna baseras på nationernas UEFA-koefficientpoäng, vilket innebär att lagen har chans att spela mot nationer på samma nivå. Lagen med högst poäng spelar i division A, och lagen med lägst poäng spelar i division D.

De olika divisionerna är indelade i fyra olika grupper och vinnarna från varje grupp kommer att gå vidare till slutspelet för respektive division. I slutspelet så delas lagen in i två semifinaler med direktutslagning och där vinnarna gör upp i finalen. I potten i varje divisionslutspel ligger en plats till fotbolls-EM.

Sverige i Nations League

Sverige kommer att spela i den näst högsta divisionen, Division B. Detta innebär att Sverige inte är med och slåss om en EM-plats denna vända men har möjlighet att avancera till den högsta divisionen till nästa kval.

I Division B så kommer Sverige att göra upp med Turkiet och Ryssland i grupp 2. En ganska tuff grupp ändå för Sverige. Ryssland är stärkta av VM-mästerskapet på hemmaplan och Turkiet ska man inte räkna bort. Faktum är att Sverige förlorade en träningsmatch mot Turkiet så sent som 2016, med 1-2.

Grupperna och tabellerna

Division A

  • Grupp 1: Frankrike, Tyskland, Nederländerna,
  • Grupp 2: Schweiz, Island, Belgien
  • Grupp 3: Italien, Polen, Portugal
  • Grupp 4: England, Spanien, Kroatien

Division B

  • Grupp 1: Tjeckien, Ukraina, Slovakien
  • Grupp 2: Sverige, Ryssland, Turkiet
  • Grupp 3: Österrike, Bosnien och Herzegovina, Nordirland
  • Grupp 4: Wales, Danmark, Irland

Division C

  • Grupp 1: Albanien, Skottland, Israel
  • Grupp 2: Grekland, Finland, Ungern, Estland
  • Grupp 3: Cypern, Slovenien, Bulgarien, Norge
  • Grupp 4: Montenegro, Serbien, Rumänien, Litauen

Division D

  • Grupp 1: Georgien, Lettland, Kazakhstan, Andorra
  • Grupp 2: Vitryssland, Luxembourg, Moldavien, San Marino
  • Grupp 3: Azerbaijan, Färöarna, Malta, Kosovo
  • Grupp 4: Makedonien, Armenien, Liechtenstein, Gibraltar

Ställningen i tabellerna och grupperna hittar du här!

Spelschema för Nations League 2018/19

  • Gruppspel: Omgång 1: 6–8 september 2018
  • Gruppspel: Omgång 2: 9–11 september 2018
  • Gruppspel: Omgång 3: 11–13 oktober 2018
  • Gruppspel: Omgång 4: 14–16 oktober 2018
  • Gruppspel: Omgång 5: 15–17 november 2018
  • Gruppspel: Omgång 6: 18–20 november 2018
  • Slutspel: Semifinaler: 5–6 juni 2019
  • Slutspel: Tredje plats: 9 juni 2019
  • Slutspel: Final: 9 juni 2019

Du hittar det aktuella spelschemat för Nations League här!