Sverige klättrar i världsrankingen efter Nations League-succé

Det går bra för det svenska herrlandslaget. När Fifa nu uppdaterar sin världsranking belönas Sverige för höstens obesegrade svit i inledningen av Nations League-gruppspelet med att klättra tre placeringar, till en 34:e plats. Det är ett naturligt resultat av lagets goda form.
Avancemang på rankingen efter bra resultat
Den 6 oktober 2026 släpptes den senaste officiella rankingen, och som Svensk fotboll har konstaterat lämnar Sverige 37:e-platsen bakom sig. Utvecklingen visar resultatet av förbundskapten Graham Potters lagbygge. Landslaget har spelat bra i B-divisionen, och SvenskaFans summerade nyligen starten: två segrar mot Rumänien, en seger mot Polen och oavgjort mot Bosnien och Hercegovina.
Tre segrar och en oavgjord match på de fyra första omgångarna är ett bra facit. Precis som Morgonbladet påpekar har poängen gett en direkt effekt på landslagets placering på världsrankingen.
Länder som passeras och framtidsutsikter
I och med klättringen passerar Sverige tre europeiska konkurrenter: Polen, Ukraina och Ryssland. Enligt Morgonbladets analys är avancemanget ett bevis på att lagets taktik i Nations League fungerar. Inför tävlingsmatcherna i november har Graham Potters lag en bra grund att bygga vidare på för att ta ytterligare kliv uppåt på rankingen.
Oförändrat i världstoppen
Högre upp på listan är ställningen oförändrad. De regerande världsmästarna Spanien är kvar som världsetta, vilket även Svensk fotboll rapporterar. Bakom Spanien är det jämnt mellan toppnationerna. Argentina ligger kvar på andraplatsen, medan Frankrike och England behåller tredje- respektive fjärdeplatsen.