EM-kvalet

I tidigare turneringar har samtliga lag som kvalificerat sig till fotbolls-EM gjort det genom EM-kvalet. Inför kvalet till fotbolls-EM 2020 förändrades upplägget från 20 till 24 lag, som kvalificerar sig till mästerskapet.

Resterande fyra platser kommer tilldelas de lag som lyckas bäst i UEFAs nya satsning Nations League. Nations League har skapats för att ersätta många av de träningsmatcher som vanligtvis spelas under hösten, och har ett upplägg som gör det lättare för lägre rankade lag att ta sig till fotbolls-EM.

Upplägget av EM-kvalet

Totalt kommer 53 lag att delta i kvalet och dessa kommer delas upp i tio olika grupper. Fem av grupperna kommer innehålla fem lag, och övriga fem grupper kommer innehålla sex lag. Lagen kommer seedas baserat på UEFA:s Nations League ranking.

Spelschema och resultat

Sortera:

EM-kvalet

Playoff
21/3
18:00
Georgien - Luxemburg
EM-kvalet 2024 - Playoff
21/3
20:45
Bosnien - Ukraina
EM-kvalet 2024 - Playoff
21/3
20:45
Grekland - Kazakstan
EM-kvalet 2024 - Playoff
21/3
20:45
Israel - Island
EM-kvalet 2024 - Playoff
21/3
20:45
Polen - Estland
EM-kvalet 2024 - Playoff
21/3
20:45
Wales - Finland
EM-kvalet 2024 - Playoff
Grupp A
25/3
15:00
Skottland-Cypern
EM-kvalet 2024 - Grupp A
3 - 0
25/3
20:45
Spanien-Norge
EM-kvalet 2024 - Grupp A
3 - 0
28/3
18:00
Georgien-Norge
EM-kvalet 2024 - Grupp A
1 - 1
28/3
20:45
Skottland-Spanien
EM-kvalet 2024 - Grupp A
2 - 0
17/6
18:00
Norge-Skottland
EM-kvalet 2024 - Grupp A
1 - 2
17/6
20:45
Cypern-Georgien
EM-kvalet 2024 - Grupp A
1 - 2
20/6
20:45
Norge-Cypern
EM-kvalet 2024 - Grupp A
3 - 1
20/6
20:45
Skottland-Georgien
EM-kvalet 2024 - Grupp A
2 - 0
8/9
18:00
Georgien-Spanien
EM-kvalet 2024 - Grupp A
1 - 7
8/9
20:45
Cypern-Skottland
EM-kvalet 2024 - Grupp A
0 - 3
12/9
20:45
Norge-Georgien
EM-kvalet 2024 - Grupp A
2 - 1
12/9
20:45
Spanien-Cypern
EM-kvalet 2024 - Grupp A
6 - 0
12/10
20:45
Cypern-Norge
EM-kvalet 2024 - Grupp A
0 - 4
12/10
20:45
Spanien-Skottland
EM-kvalet 2024 - Grupp A
2 - 0
15/10
15:00
Georgien-Cypern
EM-kvalet 2024 - Grupp A
4 - 0
15/10
20:45
Norge-Spanien
EM-kvalet 2024 - Grupp A
0 - 1
16/11
18:00
Cypern-Spanien
EM-kvalet 2024 - Grupp A
1 - 3
16/11
18:00
Georgien-Skottland
EM-kvalet 2024 - Grupp A
2 - 2
19/11
20:45
Skottland-Norge
EM-kvalet 2024 - Grupp A
3 - 3
19/11
20:45
Spanien-Georgien
EM-kvalet 2024 - Grupp A
3 - 1
Grupp B
24/3
20:45
Frankrike-Nederländerna
EM-kvalet 2024 - Grupp B
4 - 0
24/3
20:45
Gibraltar-Grekland
EM-kvalet 2024 - Grupp B
0 - 3
27/3
20:45
Irland-Frankrike
EM-kvalet 2024 - Grupp B
0 - 1
27/3
20:45
Nederländerna-Gibraltar
EM-kvalet 2024 - Grupp B
3 - 0
16/6
20:45
Gibraltar-Frankrike
EM-kvalet 2024 - Grupp B
0 - 3
16/6
20:45
Grekland-Irland
EM-kvalet 2024 - Grupp B
2 - 1
19/6
20:45
Frankrike-Grekland
EM-kvalet 2024 - Grupp B
1 - 0
19/6
20:45
Irland-Gibraltar
EM-kvalet 2024 - Grupp B
3 - 0
7/9
20:45
Frankrike-Irland
EM-kvalet 2024 - Grupp B
2 - 0
7/9
20:45
Nederländerna-Grekland
EM-kvalet 2024 - Grupp B
3 - 0
10/9
20:45
Grekland-Gibraltar
EM-kvalet 2024 - Grupp B
5 - 0
10/9
20:45
Irland-Nederländerna
EM-kvalet 2024 - Grupp B
1 - 2
13/10
20:45
Irland-Grekland
EM-kvalet 2024 - Grupp B
0 - 2
13/10
20:45
Nederländerna-Frankrike
EM-kvalet 2024 - Grupp B
1 - 2
16/10
20:45
Gibraltar-Irland
EM-kvalet 2024 - Grupp B
0 - 4
16/10
20:45
Grekland-Nederländerna
EM-kvalet 2024 - Grupp B
0 - 1
18/11
20:45
Frankrike-Gibraltar
EM-kvalet 2024 - Grupp B
14 - 0
18/11
20:45
Nederländerna-Irland
EM-kvalet 2024 - Grupp B
1 - 0
21/11
20:45
Gibraltar-Nederländerna
EM-kvalet 2024 - Grupp B
0 - 6
21/11
20:45
Grekland-Frankrike
EM-kvalet 2024 - Grupp B
2 - 2
Grupp C
23/3
20:45
Italien-England
EM-kvalet 2024 - Grupp C
1 - 2
23/3
20:45
Nordmakedonien-Malta
EM-kvalet 2024 - Grupp C
2 - 1
26/3
18:00
England-Ukraina
EM-kvalet 2024 - Grupp C
2 - 0
26/3
20:45
Malta-Italien
EM-kvalet 2024 - Grupp C
0 - 2
16/6
20:45
Malta-England
EM-kvalet 2024 - Grupp C
0 - 4
16/6
20:45
Nordmakedonien-Ukraina
EM-kvalet 2024 - Grupp C
2 - 3
19/6
18:00
Ukraina-Malta
EM-kvalet 2024 - Grupp C
1 - 0
19/6
20:45
England-Nordmakedonien
EM-kvalet 2024 - Grupp C
7 - 0
9/9
18:00
Ukraina-England
EM-kvalet 2024 - Grupp C
1 - 1
9/9
20:45
Nordmakedonien-Italien
EM-kvalet 2024 - Grupp C
1 - 1
12/9
20:45
Italien-Ukraina
EM-kvalet 2024 - Grupp C
2 - 1
12/9
20:45
Malta-Nordmakedonien
EM-kvalet 2024 - Grupp C
0 - 2
14/10
15:00
Ukraina-Nordmakedonien
EM-kvalet 2024 - Grupp C
2 - 0
14/10
20:45
Italien-Malta
EM-kvalet 2024 - Grupp C
4 - 0
17/10
20:45
England-Italien
EM-kvalet 2024 - Grupp C
3 - 1
17/10
20:45
Malta-Ukraina
EM-kvalet 2024 - Grupp C
1 - 3
17/11
20:45
England-Malta
EM-kvalet 2024 - Grupp C
2 - 0
17/11
20:45
Italien-Nordmakedonien
EM-kvalet 2024 - Grupp C
5 - 2
20/11
20:45
Nordmakedonien-England
EM-kvalet 2024 - Grupp C
1 - 1
20/11
20:45
Ukraina-Italien
EM-kvalet 2024 - Grupp C
0 - 0
Grupp D
25/3
18:00
Armenien-Turkiet
EM-kvalet 2024 - Grupp D
1 - 2
25/3
20:45
Kroatien-Wales
EM-kvalet 2024 - Grupp D
1 - 1
28/3
20:45
Turkiet-Kroatien
EM-kvalet 2024 - Grupp D
0 - 2
28/3
20:45
Wales-Lettland
EM-kvalet 2024 - Grupp D
1 - 0
16/6
20:45
Lettland-Turkiet
EM-kvalet 2024 - Grupp D
2 - 3
16/6
20:45
Wales-Armenien
EM-kvalet 2024 - Grupp D
2 - 4
19/6
18:00
Armenien-Lettland
EM-kvalet 2024 - Grupp D
2 - 1
19/6
20:45
Turkiet-Wales
EM-kvalet 2024 - Grupp D
2 - 0
8/9
20:45
Kroatien-Lettland
EM-kvalet 2024 - Grupp D
5 - 0
8/9
20:45
Turkiet-Armenien
EM-kvalet 2024 - Grupp D
1 - 1
11/9
18:00
Armenien-Kroatien
EM-kvalet 2024 - Grupp D
0 - 1
11/9
20:45
Lettland-Wales
EM-kvalet 2024 - Grupp D
0 - 2
12/10
18:00
Lettland-Armenien
EM-kvalet 2024 - Grupp D
2 - 0
12/10
20:45
Kroatien-Turkiet
EM-kvalet 2024 - Grupp D
0 - 1
15/10
20:45
Turkiet-Lettland
EM-kvalet 2024 - Grupp D
4 - 0
15/10
20:45
Wales-Kroatien
EM-kvalet 2024 - Grupp D
2 - 1
18/11
15:00
Armenien-Wales
EM-kvalet 2024 - Grupp D
1 - 1
18/11
18:00
Lettland-Kroatien
EM-kvalet 2024 - Grupp D
0 - 2
21/11
20:45
Kroatien-Armenien
EM-kvalet 2024 - Grupp D
1 - 0
21/11
20:45
Wales-Turkiet
EM-kvalet 2024 - Grupp D
1 - 1
Grupp E
24/3
20:45
Moldavien-Färöarna
EM-kvalet 2024 - Grupp E
1 - 1
24/3
20:45
Tjeckien-Polen
EM-kvalet 2024 - Grupp E
3 - 1
27/3
20:45
Moldavien-Tjeckien
EM-kvalet 2024 - Grupp E
0 - 0
27/3
20:45
Polen-Albanien
EM-kvalet 2024 - Grupp E
1 - 0
17/6
20:45
Albanien-Moldavien
EM-kvalet 2024 - Grupp E
2 - 0
17/6
20:45
Färöarna-Tjeckien
EM-kvalet 2024 - Grupp E
0 - 3
20/6
20:45
Färöarna-Albanien
EM-kvalet 2024 - Grupp E
1 - 3
20/6
20:45
Moldavien-Polen
EM-kvalet 2024 - Grupp E
3 - 2
7/9
20:45
Polen-Färöarna
EM-kvalet 2024 - Grupp E
2 - 0
7/9
20:45
Tjeckien-Albanien
EM-kvalet 2024 - Grupp E
1 - 1
10/9
18:00
Färöarna-Moldavien
EM-kvalet 2024 - Grupp E
0 - 1
10/9
20:45
Albanien-Polen
EM-kvalet 2024 - Grupp E
2 - 0
12/10
20:45
Albanien-Tjeckien
EM-kvalet 2024 - Grupp E
3 - 0
12/10
20:45
Färöarna-Polen
EM-kvalet 2024 - Grupp E
0 - 2
15/10
18:00
Tjeckien-Färöarna
EM-kvalet 2024 - Grupp E
1 - 0
15/10
20:45
Polen-Moldavien
EM-kvalet 2024 - Grupp E
1 - 1
17/11
18:00
Moldavien-Albanien
EM-kvalet 2024 - Grupp E
1 - 1
17/11
20:45
Polen-Tjeckien
EM-kvalet 2024 - Grupp E
1 - 1
20/11
20:45
Albanien-Färöarna
EM-kvalet 2024 - Grupp E
0 - 0
20/11
20:45
Tjeckien-Moldavien
EM-kvalet 2024 - Grupp E
3 - 0
Grupp F
24/3
20:45
Österrike-Azerbajdzjan
EM-kvalet 2024 - Grupp F
4 - 1
24/3
20:45
Sverige-Belgien
EM-kvalet 2024 - Grupp F
0 - 3
27/3
20:45
Österrike-Estland
EM-kvalet 2024 - Grupp F
2 - 1
27/3
20:45
Sverige-Azerbajdzjan
EM-kvalet 2024 - Grupp F
5 - 0
17/6
18:00
Azerbajdzjan-Estland
EM-kvalet 2024 - Grupp F
1 - 1
17/6
20:45
Belgien-Österrike
EM-kvalet 2024 - Grupp F
1 - 1
20/6
20:45
Estland-Belgien
EM-kvalet 2024 - Grupp F
0 - 3
20/6
20:45
Österrike-Sverige
EM-kvalet 2024 - Grupp F
2 - 0
9/9
15:00
Azerbajdzjan-Belgien
EM-kvalet 2024 - Grupp F
0 - 1
9/9
18:00
Estland-Sverige
EM-kvalet 2024 - Grupp F
0 - 5
12/9
20:45
Belgien-Estland
EM-kvalet 2024 - Grupp F
5 - 0
12/9
20:45
Sverige-Österrike
EM-kvalet 2024 - Grupp F
1 - 3
13/10
18:00
Estland-Azerbajdzjan
EM-kvalet 2024 - Grupp F
0 - 2
13/10
20:45
Österrike-Belgien
EM-kvalet 2024 - Grupp F
2 - 3
16/10
18:00
Azerbajdzjan-Österrike
EM-kvalet 2024 - Grupp F
0 - 1
16/10
20:45
Belgien-Sverige
EM-kvalet 2024 - Grupp F
1 - 1
16/11
18:00
Azerbajdzjan-Sverige
EM-kvalet 2024 - Grupp F
3 - 0
16/11
18:00
Estland-Österrike
EM-kvalet 2024 - Grupp F
0 - 2
19/11
18:00
Belgien-Azerbajdzjan
EM-kvalet 2024 - Grupp F
5 - 0
19/11
18:00
Sverige-Estland
EM-kvalet 2024 - Grupp F
2 - 0
Grupp G
24/3
18:00
Bulgarien-Montenegro
EM-kvalet 2024 - Grupp G
0 - 1
24/3
20:45
Serbien-Litauen
EM-kvalet 2024 - Grupp G
2 - 0
27/3
20:45
Montenegro-Serbien
EM-kvalet 2024 - Grupp G
0 - 2
27/3
20:45
Ungern-Bulgarien
EM-kvalet 2024 - Grupp G
3 - 0
17/6
15:00
Litauen-Bulgarien
EM-kvalet 2024 - Grupp G
1 - 1
17/6
18:00
Montenegro-Ungern
EM-kvalet 2024 - Grupp G
0 - 0
20/6
20:45
Bulgarien-Serbien
EM-kvalet 2024 - Grupp G
1 - 1
20/6
20:45
Ungern-Litauen
EM-kvalet 2024 - Grupp G
2 - 0
7/9
18:00
Litauen-Montenegro
EM-kvalet 2024 - Grupp G
2 - 2
7/9
20:45
Serbien-Ungern
EM-kvalet 2024 - Grupp G
1 - 2
10/9
18:00
Montenegro-Bulgarien
EM-kvalet 2024 - Grupp G
2 - 1
10/9
20:45
Litauen-Serbien
EM-kvalet 2024 - Grupp G
1 - 3
14/10
18:00
Bulgarien-Litauen
EM-kvalet 2024 - Grupp G
0 - 2
14/10
20:45
Ungern-Serbien
EM-kvalet 2024 - Grupp G
2 - 1
17/10
20:45
Litauen-Ungern
EM-kvalet 2024 - Grupp G
2 - 2
17/10
20:45
Serbien-Montenegro
EM-kvalet 2024 - Grupp G
3 - 1
16/11
18:00
Bulgarien-Ungern
EM-kvalet 2024 - Grupp G
2 - 2
16/11
20:45
Montenegro-Litauen
EM-kvalet 2024 - Grupp G
2 - 0
19/11
15:00
Serbien-Bulgarien
EM-kvalet 2024 - Grupp G
2 - 2
19/11
15:00
Ungern-Montenegro
EM-kvalet 2024 - Grupp G
3 - 1
Grupp H
23/3
16:00
Kazakstan-Slovenien
EM-kvalet 2024 - Grupp H
1 - 2
23/3
20:45
Danmark-Finland
EM-kvalet 2024 - Grupp H
3 - 1
23/3
20:45
San Marino-Nordirland
EM-kvalet 2024 - Grupp H
0 - 2
26/3
15:00
Kazakstan-Danmark
EM-kvalet 2024 - Grupp H
3 - 2
26/3
18:00
Slovenien-San Marino
EM-kvalet 2024 - Grupp H
2 - 0
26/3
20:45
Nordirland-Finland
EM-kvalet 2024 - Grupp H
0 - 1
16/6
18:00
Finland-Slovenien
EM-kvalet 2024 - Grupp H
2 - 0
16/6
20:45
Danmark-Nordirland
EM-kvalet 2024 - Grupp H
1 - 0
16/6
20:45
San Marino-Kazakstan
EM-kvalet 2024 - Grupp H
0 - 3
19/6
18:00
Finland-San Marino
EM-kvalet 2024 - Grupp H
6 - 0
19/6
20:45
Nordirland-Kazakstan
EM-kvalet 2024 - Grupp H
0 - 1
19/6
20:45
Slovenien-Danmark
EM-kvalet 2024 - Grupp H
1 - 1
7/9
16:00
Kazakstan-Finland
EM-kvalet 2024 - Grupp H
0 - 1
7/9
20:45
Danmark-San Marino
EM-kvalet 2024 - Grupp H
4 - 0
7/9
20:45
Slovenien-Nordirland
EM-kvalet 2024 - Grupp H
4 - 2
10/9
15:00
Kazakstan-Nordirland
EM-kvalet 2024 - Grupp H
1 - 0
10/9
18:00
Finland-Danmark
EM-kvalet 2024 - Grupp H
0 - 1
10/9
20:45
San Marino-Slovenien
EM-kvalet 2024 - Grupp H
0 - 4
14/10
15:00
Nordirland-San Marino
EM-kvalet 2024 - Grupp H
3 - 0
14/10
18:00
Slovenien-Finland
EM-kvalet 2024 - Grupp H
3 - 0
14/10
20:45
Danmark-Kazakstan
EM-kvalet 2024 - Grupp H
3 - 1
17/10
18:00
Finland-Kazakstan
EM-kvalet 2024 - Grupp H
1 - 2
17/10
20:45
Nordirland-Slovenien
EM-kvalet 2024 - Grupp H
0 - 1
17/10
20:45
San Marino-Danmark
EM-kvalet 2024 - Grupp H
1 - 2
17/11
16:00
Kazakstan-San Marino
EM-kvalet 2024 - Grupp H
3 - 1
17/11
18:00
Finland-Nordirland
EM-kvalet 2024 - Grupp H
4 - 0
17/11
20:45
Danmark-Slovenien
EM-kvalet 2024 - Grupp H
2 - 1
20/11
20:45
Nordirland-Danmark
EM-kvalet 2024 - Grupp H
2 - 0
20/11
20:45
San Marino-Finland
EM-kvalet 2024 - Grupp H
1 - 2
20/11
20:45
Slovenien-Kazakstan
EM-kvalet 2024 - Grupp H
2 - 1
Grupp I
25/3
18:00
Belarus-Schweiz
EM-kvalet 2024 - Grupp I
0 - 5
25/3
18:00
Israel-Kosovo
EM-kvalet 2024 - Grupp I
1 - 1
25/3
20:45
Andorra-Rumänien
EM-kvalet 2024 - Grupp I
0 - 2
28/3
20:45
Kosovo-Andorra
EM-kvalet 2024 - Grupp I
1 - 1
28/3
20:45
Rumänien-Belarus
EM-kvalet 2024 - Grupp I
2 - 1
28/3
20:45
Schweiz-Israel
EM-kvalet 2024 - Grupp I
3 - 0
16/6
20:45
Andorra-Schweiz
EM-kvalet 2024 - Grupp I
1 - 2
16/6
20:45
Belarus-Israel
EM-kvalet 2024 - Grupp I
1 - 2
16/6
20:45
Kosovo-Rumänien
EM-kvalet 2024 - Grupp I
0 - 0
19/6
20:45
Belarus-Kosovo
EM-kvalet 2024 - Grupp I
2 - 1
19/6
20:45
Israel-Andorra
EM-kvalet 2024 - Grupp I
2 - 1
19/6
20:45
Schweiz-Rumänien
EM-kvalet 2024 - Grupp I
2 - 2
9/9
18:00
Andorra-Belarus
EM-kvalet 2024 - Grupp I
0 - 0
9/9
20:45
Kosovo-Schweiz
EM-kvalet 2024 - Grupp I
2 - 2
9/9
20:45
Rumänien-Israel
EM-kvalet 2024 - Grupp I
1 - 1
12/9
20:45
Israel-Belarus
EM-kvalet 2024 - Grupp I
1 - 0
12/9
20:45
Rumänien-Kosovo
EM-kvalet 2024 - Grupp I
2 - 0
12/9
20:45
Schweiz-Andorra
EM-kvalet 2024 - Grupp I
3 - 0
12/10
20:45
Andorra-Kosovo
EM-kvalet 2024 - Grupp I
0 - 3
12/10
20:45
Belarus-Rumänien
EM-kvalet 2024 - Grupp I
0 - 0
15/10
18:00
Schweiz-Belarus
EM-kvalet 2024 - Grupp I
3 - 3
15/10
20:45
Rumänien-Andorra
EM-kvalet 2024 - Grupp I
4 - 0
12/11
20:45
Kosovo-Israel
EM-kvalet 2024 - Grupp I
1 - 0
15/11
20:45
Israel-Schweiz
EM-kvalet 2024 - Grupp I
1 - 1
18/11
18:00
Belarus-Andorra
EM-kvalet 2024 - Grupp I
1 - 0
18/11
20:45
Israel-Rumänien
EM-kvalet 2024 - Grupp I
1 - 2
18/11
20:45
Schweiz-Kosovo
EM-kvalet 2024 - Grupp I
1 - 1
21/11
20:45
Andorra-Israel
EM-kvalet 2024 - Grupp I
0 - 2
21/11
20:45
Kosovo-Belarus
EM-kvalet 2024 - Grupp I
0 - 1
21/11
20:45
Rumänien-Schweiz
EM-kvalet 2024 - Grupp I
1 - 0
Grupp J
23/3
20:45
Bosnien-Island
EM-kvalet 2024 - Grupp J
3 - 0
23/3
20:45
Portugal-Liechtenstein
EM-kvalet 2024 - Grupp J
4 - 0
23/3
20:45
Slovakien-Luxemburg
EM-kvalet 2024 - Grupp J
0 - 0
26/3
18:00
Liechtenstein-Island
EM-kvalet 2024 - Grupp J
0 - 7
26/3
20:45
Luxemburg-Portugal
EM-kvalet 2024 - Grupp J
0 - 6
26/3
20:45
Slovakien-Bosnien
EM-kvalet 2024 - Grupp J
2 - 0
17/6
15:00
Luxemburg-Liechtenstein
EM-kvalet 2024 - Grupp J
2 - 0
17/6
20:45
Island-Slovakien
EM-kvalet 2024 - Grupp J
1 - 2
17/6
20:45
Portugal-Bosnien
EM-kvalet 2024 - Grupp J
3 - 0
20/6
20:45
Bosnien-Luxemburg
EM-kvalet 2024 - Grupp J
0 - 2
20/6
20:45
Island-Portugal
EM-kvalet 2024 - Grupp J
0 - 1
20/6
20:45
Liechtenstein-Slovakien
EM-kvalet 2024 - Grupp J
0 - 1
8/9
20:45
Bosnien-Liechtenstein
EM-kvalet 2024 - Grupp J
2 - 1
8/9
20:45
Luxemburg-Island
EM-kvalet 2024 - Grupp J
3 - 1
8/9
20:45
Slovakien-Portugal
EM-kvalet 2024 - Grupp J
0 - 1
11/9
20:45
Island-Bosnien
EM-kvalet 2024 - Grupp J
1 - 0
11/9
20:45
Portugal-Luxemburg
EM-kvalet 2024 - Grupp J
9 - 0
11/9
20:45
Slovakien-Liechtenstein
EM-kvalet 2024 - Grupp J
3 - 0
13/10
20:45
Island-Luxemburg
EM-kvalet 2024 - Grupp J
1 - 1
13/10
20:45
Liechtenstein-Bosnien
EM-kvalet 2024 - Grupp J
0 - 2
13/10
20:45
Portugal-Slovakien
EM-kvalet 2024 - Grupp J
3 - 2
16/10
20:45
Bosnien-Portugal
EM-kvalet 2024 - Grupp J
0 - 5
16/10
20:45
Island-Liechtenstein
EM-kvalet 2024 - Grupp J
4 - 0
16/10
20:45
Luxemburg-Slovakien
EM-kvalet 2024 - Grupp J
0 - 1
16/11
20:45
Liechtenstein-Portugal
EM-kvalet 2024 - Grupp J
0 - 2
16/11
20:45
Luxemburg-Bosnien
EM-kvalet 2024 - Grupp J
4 - 1
16/11
20:45
Slovakien-Island
EM-kvalet 2024 - Grupp J
4 - 2
19/11
20:45
Bosnien-Slovakien
EM-kvalet 2024 - Grupp J
1 - 2
19/11
20:45
Liechtenstein-Luxemburg
EM-kvalet 2024 - Grupp J
0 - 1
19/11
20:45
Portugal-Island
EM-kvalet 2024 - Grupp J
2 - 0

Komplett spelschema för EM-kvalet >

Tabeller

EM-kvalet

EM-kvalet 2024 - Grupp A
Senaste Ma V O F GM-IM P
1. SpanienSpanien 4 4 0 0 14-1 12 4 3 0 1 11-4 9 8 7 0 1 25-5 21
2. SkottlandSkottland 4 3 1 0 10-3 10 4 2 1 1 7-5 7 8 5 2 1 17-8 17
3. NorgeNorge 4 2 0 2 6-5 6 4 1 2 1 8-7 5 8 3 2 3 14-12 11
4. GeorgienGeorgien 4 1 2 1 8-10 5 4 1 0 3 4-8 3 8 2 2 4 12-18 8
5. CypernCypern 4 0 0 4 2-12 0 4 0 0 4 1-16 0 8 0 0 8 3-28 0
EM-kvalet 2024 - Grupp B
Senaste Ma V O F GM-IM P
1. FrankrikeFrankrike 4 4 0 0 21-0 12 4 3 1 0 8-3 10 8 7 1 0 29-3 22
2. NederländernaNederländerna 4 3 0 1 8-2 9 4 3 0 1 9-5 9 8 6 0 2 17-7 18
3. GreklandGrekland 4 2 1 1 9-4 7 4 2 0 2 5-4 6 8 4 1 3 14-8 13
4. IrlandIrland 4 1 0 3 4-5 3 4 1 0 3 5-5 3 8 2 0 6 9-10 6
5. GibraltarGibraltar 4 0 0 4 0-16 0 4 0 0 4 0-25 0 8 0 0 8 0-41 0
EM-kvalet 2024 - Grupp C
Senaste Ma V O F GM-IM P
1. EnglandEngland 4 4 0 0 14-1 12 4 2 2 0 8-3 8 8 6 2 0 22-4 20
2. ItalienItalien 4 3 0 1 12-5 9 4 1 2 1 4-4 5 8 4 2 2 16-9 14
3. UkrainaUkraina 4 2 2 0 4-1 8 4 2 0 2 7-7 6 8 4 2 2 11-8 14
4. NordmakedonienNordmakedonien 4 1 2 1 6-6 5 4 1 0 3 4-14 3 8 2 2 4 10-20 8
5. MaltaMalta 4 0 0 4 1-11 0 4 0 0 4 1-9 0 8 0 0 8 2-20 0
EM-kvalet 2024 - Grupp D
Senaste Ma V O F GM-IM P
1. TurkietTurkiet 4 2 1 1 7-3 7 4 3 1 0 7-4 10 8 5 2 1 14-7 17
2. KroatienKroatien 4 2 1 1 7-2 7 4 3 0 1 6-2 9 8 5 1 2 13-4 16
3. WalesWales 4 2 1 1 6-6 7 4 1 2 1 4-4 5 8 3 3 2 10-10 12
4. ArmenienArmenien 4 1 1 2 4-5 4 4 1 1 2 5-6 4 8 2 2 4 9-11 8
5. LettlandLettland 4 1 0 3 4-7 3 4 0 0 4 1-12 0 8 1 0 7 5-19 3
EM-kvalet 2024 - Grupp E
Senaste Ma V O F GM-IM P
1. AlbanienAlbanien 4 3 1 0 7-0 10 4 1 2 1 5-4 5 8 4 3 1 12-4 15
2. TjeckienTjeckien 4 3 1 0 8-2 10 4 1 2 1 4-4 5 8 4 3 1 12-6 15
3. PolenPolen 4 2 2 0 5-2 8 4 1 0 3 5-8 3 8 3 2 3 10-10 11
4. MoldavienMoldavien 4 1 3 0 5-4 6 4 1 1 2 2-6 4 8 2 4 2 7-10 10
5. FäröarnaFäröarna 4 0 0 4 1-9 0 4 0 2 2 1-4 2 8 0 2 6 2-13 2
EM-kvalet 2024 - Grupp F
Senaste Ma V O F GM-IM P
1. BelgienBelgien 4 2 2 0 12-2 8 4 4 0 0 10-2 12 8 6 2 0 22-4 20
2. ÖsterrikeÖsterrike 4 3 0 1 10-5 9 4 3 1 0 7-2 10 8 6 1 1 17-7 19
3. SverigeSverige 4 2 0 2 8-6 6 4 1 1 2 6-6 4 8 3 1 4 14-12 10
4. AzerbajdzjanAzerbajdzjan 4 1 1 2 4-3 4 4 1 0 3 3-14 3 8 2 1 5 7-17 7
5. EstlandEstland 4 0 0 4 0-12 0 4 0 1 3 2-10 1 8 0 1 7 2-22 1
EM-kvalet 2024 - Grupp G
Senaste Ma V O F GM-IM P
1. UngernUngern 4 4 0 0 10-2 12 4 1 3 0 6-5 6 8 5 3 0 16-7 18
2. SerbienSerbien 4 2 1 1 8-5 7 4 2 1 1 7-4 7 8 4 2 2 15-9 14
3. MontenegroMontenegro 4 2 1 1 4-3 7 4 1 1 2 5-8 4 8 3 2 3 9-11 11
4. LitauenLitauen 4 0 3 1 6-8 3 4 1 0 3 2-6 3 8 1 3 4 8-14 6
5. BulgarienBulgarien 4 0 2 2 3-6 2 4 0 2 2 4-8 2 8 0 4 4 7-14 4
EM-kvalet 2024 - Grupp H
Senaste Ma V O F GM-IM P
1. SlovenienSlovenien 5 4 1 0 12-4 13 5 3 0 2 8-5 9 10 7 1 2 20-9 22
2. DanmarkDanmark 5 5 0 0 13-3 15 5 2 1 2 6-7 7 10 7 1 2 19-10 22
3. FinlandFinland 5 3 0 2 13-3 9 5 3 0 2 5-7 9 10 6 0 4 18-10 18
4. KazakstanKazakstan 5 3 0 2 8-6 9 5 3 0 2 8-6 9 10 6 0 4 16-12 18
5. NordirlandNordirland 5 2 0 3 5-3 6 5 1 0 4 4-10 3 10 3 0 7 9-13 9
6. San MarinoSan Marino 5 0 0 5 2-13 0 5 0 0 5 1-18 0 10 0 0 10 3-31 0
EM-kvalet 2024 - Grupp I
Senaste Ma V O F GM-IM P
1. RumänienRumänien 5 4 1 0 10-2 13 5 2 3 0 6-3 9 10 6 4 0 16-5 22
2. SchweizSchweiz 5 2 3 0 12-6 9 5 2 2 1 10-5 8 10 4 5 1 22-11 17
3. IsraelIsrael 5 2 2 1 6-5 8 5 2 1 2 5-6 7 10 4 3 3 11-11 15
4. BelarusBelarus 5 2 1 2 4-8 7 5 1 2 2 5-6 5 10 3 3 4 9-14 12
5. KosovoKosovo 5 1 3 1 4-4 6 5 1 2 2 6-6 5 10 2 5 3 10-10 11
6. AndorraAndorra 5 0 1 4 1-9 1 5 0 1 4 2-11 1 10 0 2 8 3-20 2
EM-kvalet 2024 - Grupp J
Senaste Ma V O F GM-IM P
1. PortugalPortugal 5 5 0 0 21-2 15 5 5 0 0 15-0 15 10 10 0 0 36-2 30
2. SlovakienSlovakien 5 3 1 1 9-3 10 5 4 0 1 8-5 12 10 7 1 2 17-8 22
3. LuxemburgLuxemburg 5 3 0 2 9-9 9 5 2 2 1 4-10 8 10 5 2 3 13-19 17
4. IslandIsland 5 2 1 2 7-4 7 5 1 0 4 10-12 3 10 3 1 6 17-16 10
5. BosnienBosnien 5 2 0 3 6-10 6 5 1 0 4 3-10 3 10 3 0 7 9-20 9
6. LiechtensteinLiechtenstein 5 0 0 5 0-13 0 5 0 0 5 1-15 0 10 0 0 10 1-28 0

Tabellerna för EM-kvalet >